Strony

27.05.2010

O MECZETACH - WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE



- Przed wejściem do meczetu należy w wyznaczonym miejscu zdjąć buty. Problem dużej ilości walającego się przed progiem i gubiącego obuwia został w Turcji bardzo mądrze rozwiązany. Każdy mianowicie częstuje się przed wejściem plastikowym woreczkiem, w którym może obnosić swe trampki bądź sandały po całym przybytku bez obawy o pomyłkę czy zagubienie.

- Jak w każdej świątyni, również w meczecie obowiązuje odpowiedni strój. Należy przede wszystkim okryć gołe ramiona i nogi (nie głowy!). Dotyczy to na równi kobiet i mężczyzn. Kwestia wakacyjnego ubioru odwiedzających została ponownie sprytnie wzięta pod uwagę i przed wejściem do meczetów, ładnie złożone na półeczkach leżą chusty i długie spódnice na rzepy, które można sobie bez problemu zaaplikować na szorty i podkoszulki.

- Okrywanie głów przez kobiety jest mile widziane, ale nie wymagane. Czasem oczekuje się tego w przypadku meczetów, umiejscowionych bardziej na uboczu, które nie przeżywają turystycznej nawałnicy każdego dnia. Ważniejsze jest jednak, żeby nie świecić gołym pępkiem, a nierzadko zdarza się widzieć w meczetach turystki paradujące z pięknie upiętą na rozwianych włosach chustą, choć w szortach i króciutkim topie.

- Jako turyści nie powinniśmy podchodzić bezpośrednio do mihrabu (wnęki wskazującej kierunek Mekki). To jest miejsce dla modlących się i należy uszanować ich skupienie. W większości meczetów znajdują się tabliczki z prośbą o nieprzekraczanie konkretnego punktu. Zaręczamy, że nie ograniczają one zbytnio turystycznej swobody przemieszczania się ani fotograficznej swobody twórczej.


- W niektórych meczetach jest specjalnie wyznaczone miejsce do modlitwy dla kobiet. Jeśli odwiedzamy taki właśnie meczet, mężczyźni nie wchodzą i nie zaglądają natrętnie za osłaniające je parawany. 

- Meczety zamykane są dla zwiedzających w czasie wspólnej modlitwy. Jeżeli więc wybieramy się specjalnie do konkretnego meczetu, warto najpierw sprawdzić godziny jego zamknięcia danego dnia. 

- Za wstęp do meczetu nigdy (NIGDY!) nie pobiera się opłaty. Nawet wejście do budowli tak sławnych i tłumnie odwiedzanych przez turystów jak Błękitny Meczet, jest darmowe. Niekiedy przy wyjściu ustawiona jest skrzynka na datki, które przeznacza się w całości na cele charytatywne. Są one absolutnie dobrowolne, nie ma żadnego nakłaniania, żadnych ministrantów z tacą.


- Powyższe zasady dotyczą odwiedzin w świątyniach Istambułu lub innych dużych miast. W małych miejscowościach, gdzie żyją dość zamknięte społeczności, ludzie, choć przychylnie nastawieni do turystów, nie spodziewają się po nich, by odwiedzali ich meczet. W wielu wioskach, a także fundamentalistycznych dzielnicach miast, przestrzega się obowiązującej w innych krajach muzułmańskich zasady, że kafirom (niewiernym) do meczetów wstęp wzbroniony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz